[rzooff warsztaty] ERGONOMIA 2 - LEWA RĘKA - opracował - Maciej Nowak - rzooff@4me.pl

Zanim zaczniecie ćwiczyć na dobre, warto od początku popracować nad dobrym ustawieniem ręki. To na pewno bardzo ułatwi Wam dalsze zmagania z instrumentem. Jeśli do tej pory nie zwracaliście na to uwagi, spróbujcie powalczyć z nawykami - nigdy nie jest za późno ;)
 

ogólne zasady

 
Układów dłoni jest wiele, zależnie od tego jaką technikę się wykonuje. W przypadku wibrato czy podciągania wymagane jest specyficzne ustawienie dłoni, lecz są to tylko wyjątki, o których za chwilę. Natomiast istnieje ustawienie podstawowe, które należy opanować jako punkt wyjścia do grania większości rzeczy.
Dzięki prawidłowemu ułożeniu dłoni palce mogą pracować po prostu optymalnie - skuteczniej, precyzyjniej i szybciej niż przy chwycie przypominającym trzymanie młotka :)
 
Tak to powinno wyglądać:
   

single note

 
Najpierw kilka słów o graniu pojedynczych dźwięków, czyli rzeczy takich jak wprawki, gamy, skale, pasaże czy wreszcie solówki...
 
ułożenie palców na progach
Kolejna sprawa to ułożenie samych palców na progach. Starajcie się utrzymywać taki układ, aby każdy palec miał swój próg, który "obsługuje".
 

 
przejście z góry na dół
Przy przechodzeniu między strunami basowymi i wiolinowym układ ręki trochę się zmienia. Dłoń jakby obraca się wokół osi gryfu. Gdy przechodzimy na cienkie struny, dłoń zaczyna chować się za gryf i jednocześnie kciuk wysuwa się lekko na górze.
 
Tak to wygląda z przodu:
 
       
 
A tak z tyłu:
 
       
 
* Starajcie się, by podczas grania Wasze palce nie fruwały niepotrzebnie w powietrzu, daleko od gryfu. Kontrolujcie je przy podnoszeniu do góry. Najlepiej, jeśli zawsze będą one znajdować się w gotowości tuż nad struną i wciąż nad "swoimi" progami.
 

akordy

 
Ustawienie ręki przy graniu akordów, czy jak kto woli chwytów, jest troszkę bardziej złożone. Jednak ogólnie podstawy są takie same, czyli:
 
       

 
Konieczność ustawiania kilku palców na raz, w różnych konfiguracjach, zwykle wymaga dostosowania układu dłoni. Stąd przy łapaniu różnych akordów zarówno ręka jak i kciuk będą zmieniały swoją pozycję:
 
       
 
* Podobnie jak w przypadku grania solowego - jeśli działamy na strunach wiolinowych, to kciuk wędruje w górę. Jeśli gramy na basowych (to także dotyczy akordów barowych), kciuk chowa się z tyłu.
 

lustro

 
Gorąco zachęcam do zwrócenia uwagi na to, jak pracują Wasze ręce. "Nieleczone" złe ustawnie dłoni i palców, choć początkowo może się wydać wygodniejsze czy prostsze (zazwyczaj chodzi o przyzwyczajenie), po jakimś czasie okazuje się przeszkodą, blokująca dalszy rozwój umiejętności.
Znakomitą metodą ćwiczenia tego tematu jest granie przed lustrem. Wtedy najlepiej będziecie w stanie ocenić, jak wygląda praca Waszej ręki. Generalnie jest tak, że im lepiej wszystko będzie poukładane, tym estetyczniej będą wyglądały Wasze ruchy. Od razu będzie widać, gdzie się zacinacie lub robicie jakieś niepotrzebne "wygibasy"...
 


 
pozdr, Maciek
 

<< poprzednia   - - -   następna >>